IMG 20180424 143347 resize24 kwietnia bieżącego roku w Hotelu ,,Wodnik ‘’ we Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2018. Powiat lubiński reprezentował nasz uczeń - Karol Janic.

Eliminacje rozpoczęły się o godzinie 10:00 testem pisemnym zawierającym 30 pytań z zakresu: historii pożarnictwa, sprzętu strażackiego, ustaw przeciwpożarowych oraz zasad na jakich działają jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce.


Po teście pisemnym ponad 80 uczestników eliminacji udało się na zwiedzanie Hydropolis oraz na obiad. Była to świetna atrakcja i szansa na zrelaksowanie się po trudnym teście wiedzy teoretycznej.

Po obiedzie miały się pojawić wyniki testu. Jednak nikt się nie spodziewał, że ten moment poprzedzi dogrywka. Karol uzyskał tyle samo punktów co pięć innych osób. Dogrywką był test z kategorii ponadgimnazjalnej. Nasz uczeń nie miał z nim większych problemów w porównaniu do przeciwników i w dobrym stylu dostał się do ścisłego finału tracąc tylko dwa punkty! Finał obejmował wiedzę praktyczną. Każdy z uczestników finału losował pytania i omawiał dany temat, który wcześniej wylosował. Karol bardzo ładnie omówił zagadnienia takie jak: rodzaje i kwalifikacja stref zagrożonych wybuchem, czy elementy pożaru, jego części i niezbędne czynniki. Kolejnymi zadaniami była pierwsza pomoc, rozpoznawanie i opisywanie sprzętu pożarniczego oraz wiązanie węzłów stosowanych przez strażaków. Ostatecznie nasz uczeń uplasował się na 4 miejscu w całym województwie pokonując wielu młodych strażaków - ochotników.   Do udziału w finale centralnym zabrakło jedynie 2 punktów. Zawody zakończyły się około godziny 17:00.

Opracowanie tekstu – Karol Janic
Przygotowanie do turnieju - Zbigniew Tymkowski
Zdjęcia – Patryk Zdanowski – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie
Gratulujemy
i życzymy kolejnych sukcesów.